numizmatyka, monety euro, sklep

Austria

 
Powierzchnia: 83 858 km2
Stolica:
Wiedeń
Liczba mieszkańców: 
8 200 000
Wstąpienie do UE:
1995r.
Wcześniejsza waluta:
austriacki Schilling


 
Monety obiegowe:


 

Projekty wybrała ogólnokrajowa komisja, uwzględniając wyniki sondażu opinii publicznej. Autorem projektu jest austriacki artysta Josef Kaiser.

 

2€ - Moneta przedstawia portret radykalnej pacyfistki Berthy von Suttner, uosabiającej wieloletnie działania Austrii na rzecz pokoju. Napis na brzegu monety 2 €: 2 EURO ***, czterokrotnie powtórzone, skierowane na przemian w stronę awersu i rewersu.


1€ - Na monecie widnieje portret słynnego austriackiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta, przedstawiający Austrię jako kraj muzyki.

 

50 € cent - Na monecie pokazany jest secesyjny budynek w Wiedniu, ilustrujący narodziny art nouveau w Austrii i symbolizujący początek nowego wieku, stanowiącego pomost do nowej ery w historii pieniądza.

 

20 € cent - Na monecie pokazany jest pa?ac Belweder, jeden z najpiękniejszych barokowych zabytków Austrii. W pałacu tym podpisano w 1955 r. traktat przywracający suwerenność Austrii, dzięki czemu jego nazwa stała się synonimem wolności.

 

10 € cent - Moneta przedstawia katedrę Św. Szczepana, jeden z klejnotów wiedeńskiego gotyku i chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną.

 

5 € cent - Na monecie przedstawiony jest alpejski pierwiosnek. Jest to pierwsza z serii monet z motywami kwiatów, symbolizującymi potrzebę ochrony środowiska naturalnego i rolę Austrii w kształtowaniu wspólnotowej polityki w zakresie ochrony środowiska

 

2 € cent - Na monecie przedstawiona jest szarotka. Jest to druga z serii monet z motywami kwiatów, symbolizującymi potrzebę ochrony środowiska naturalnego i rol? Austrii w kształtowaniu wspólnotowej polityki w zakresie ochrony środowiska.

 

1 € cent - Na monecie przedstawiony jest kwiat goryczki. Jest to ostatnia z serii monet z motywami kwiatów, symbolizującymi potrzebę ochrony środowiska naturalnego i rolę Austrii w kształtowaniu wspólnotowej polityki w zakresie ochrony środowiska.

 

 

Nakłady monet:

 

Woreczki bankowe


Euro zastąpiło austriackiego szylinga od dnia 1 stycznia 2002r. Jednakże już od 15 grudnia 2001r. monety euro były do zdobycia w austriackich bankach narodowych tylko dla swoich obywateli za 200 szylingów. Handlarze mogli zdobyć pierwsze monety już od 1 września 2001.

Zawartość woreczka:
6 x 1 cent
4 x 2 cent
4 x 5 cent
6 x 10 cent
3 x 20 cent
2 x 50 cent
4 x 1 euro
4 x 2 euro

Woreczki bankowe Austriacy wyemitowali tylko w roku 2002 w nakładzie 6 mlnZestawy rocznikowe KMS:


Nakłady opracowane na podstawie strony http://euro-auflagen.de/

powrót [ Ostatnia modyfikacja 2012-11-28 ]

Wyświetleń: 60853