numizmatyka, monety euro, sklep

Francja

 
 
Powierzchnia:  543 965 km2
Stolica:
Paryż
Liczba mieszkańców:
62 000 000
Wstąpienie do UE:
1958r.
Wcześniejsza waluta:
Frank francuski


Monety obiegowe:
We Francji rozważano ponad 1.200 projektów narodowej strony monet euro. Komisja pod przewodnictwem ministra ds. gospodarki i finansów wybrała trzy projekty, każdy dla kilku określonych nominałów.

W skład komisji weszli eksperci z dziedziny numizmatyki, artyści, była członkini Komisji Europejskiej (Christine Scrivener), parlamentarzyści, dyrektor Mennicy Francuskiej Emmanuel Constans, Główny Grawer Pierre Rodier oraz aktorka Irène Jacob, jak również przedstawiciele organizacji zawodowych. Komisja wybrała następujące projekty:

2 € i 1 €
na monetach figuruje zaprojektowany przez artystę Joaquima Jimineza wizerunek drzewa symbolizującego życie, ciągłość i wzrost. Drzewo wpisane jest w sześciokąt i otoczone hasłem Republiki: „Liberté, Egalité, Fraternité" (wolność, równość, braterstwo). Napis na brzegu monety 2 €: 2**, sześciokrotnie powtórzone, skierowane na przemian w stronę awersu i rewersu.

50€ cent - 10€ cent
motyw siejącej kobiety jest stałym elementem historii francuskiego franka. Zaprojektowany przez Laurenta Jorlo, „ten nowoczesny, ponadczasowy motyw graficzny symbolizuje Francję, która integrując się z Europą pozostaje wierna swojej tożsamości”.

5€ cent - 1€ centna monetach przedstawiona jest Marianna, młoda kobieta o zdecydowanych rysach, uosabiająca dążenie do zdrowej i trwałej Europy. Projektantem monet jest Fabienne Courtiade, grawer z Mennicy Paryskiej.


Nakłady monet:
Zestawy rocznikowe KMS

Stempel zwykły
Stempel lustrzany


Nakłady opracowane na podstawie strony http://euro-auflagen.de/

powrót [ Ostatnia modyfikacja 2012-11-28 ]

Wyświetleń: 42031